Czy technologia faktycznie ułatwia ci życie?

Jak się uwolnić

Offline” (https://www.taniaksiazka.pl/offline-mark-boyle-p-1377360.html) to poruszająca historia, spisana w formie pamiętnika przez autora, Marka Boyle’a. Mężczyzna mieszka bez prądu w niewielkiej chatce w hrabstwie Galway w Irlandii. O technologii mówi jako o nałogu, a rezygnację z niej nazywa procesem detoksykacji. Zmiana następowała u niego stopniowo, gdy raz za razem rezygnował ze współczesnych udogodnień. Droga do pełni szczęścia jest podzielona w jego książce na poszczególne sekcje, w których przeszłość i teraźniejszość autora przenikają się.

Oczywiście cały proces nie jest wcale taki prosty i całkowita rezygnacja z technologii nie do końca jest możliwa. Konkretny model powrotu do natury wymaga wielu decyzji, samozaparcia i dyscypliny. Niewiele osób może pójść w jego ślady, chociażby ze względów medycznych, braku praktycznych umiejętności czy zobowiązań rodzinnych. Mimo to książka jest warta zaangażowania czytelnika, który nawet nie ma w planach pójścia w ślady autora. Lektura zmusza nas do kwestionowania zależności od technologii i stawia pytania o to, czy naprawdę nie możemy się bez tego wszystkiego obyć. Pozwoli nam na refleksję o tym, czy faktycznie nie powinniśmy ograniczyć ilości urządzeń w domu i pracy.

Pieniądze są zbyteczne

Boyle podchodzi do swojego eksperymentu nad wyraz poważnie. Do tego stopnia, że nie posiada pieniędzy, uważając je za zbyteczne. Żyje z tego, co upoluje lub zerwie, nie kwapi się też, by pójść do pracy. Jest to zajęcie, które wymyślono, by dawać ludziom za ciężki trud niepotrzebne skrawki papieru, które wymieniają na dobra, których wcale nie potrzebują. Jego ortodoksyjne podejście budzi wiele kontrowersji i jest aż niemożliwe do uwierzenia. Czy faktycznie w XXI wieku można żyć wyłącznie z tego, co się znajdzie, z własnego sprytu i hartu ducha?

Autor przestrzega czytelnika, że kapitalizm zbliża się do końca swej ostatecznej wizji i prędzej czy później legnie w gruzach. Nie rozumie spłukiwania świeżej wody do kanalizacji i prawie każde zajęcie człowieka uważa za bezczeszczenie zasobów naturalnych. Twierdzi też, że jeśli nie mamy czasu na zdrowie, w naszych zabieganych życiach, nie będziemy mieć też czasu na chorobę. Boyle przestrzega, że nasze zachowania odbiją się prędzej czy później na naszej kondycji. Książka jest interesującym podręcznikiem do nowego życia, ale także wspomnieniem tego, jak można i powinno się żyć. To ciekawe, czy czytelnicy pójdą w ślady pisarza i spróbują, tak jak on, połączyć się na rok w jedności z przyrodą.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Tagged , , , , ,