Waleczne kobiety roku 1920

Historia, której dotąd nie znaliśmy

Perspektywa kobiet w literaturze historycznej była owiana tajemnicą przez długie dekady. Iwona Kienzler wychodzi temu problemowi naprzeciw ze swoją najnowszą książką “Waleczne kobiety roku 1920” (https://www.taniaksiazka.pl/waleczne-kobiety-roku-1920-iwona-kienzler-p-1391046.html), w której pochyla się nad brakującą częścią opowieści o Bitwie Warszawskiej i przełomie, jaki nastąpił w roku 1920 w Polsce. Tym razem głos mają nie bohaterowie, a bohaterki – te, których znaczenie i poświęcenie tak często pozostawało niedoceniane.

Iwona Kienzler ma na swoim koncie już ponad osiemdziesiąt książek – naukowych, historycznych, reportaży, współtworzyła także słowniki i leksykony. Jej szczególne zainteresowanie budzi rola kobiet w historii, zwłaszcza na ziemiach polskich. Jest autorką biografii m.in. Zofii Nałkowskiej, Marii Skłodowskiej-Curie, Marii Konopnickiej, a także publikacji ogólnotematycznych o księżniczkach, sułtankach czy zapomnianych gwiazdach PRL-u.

Ciche bohaterki 1920 – kim były?

Na to pytanie autorka stara się udzielić odpowiedzi w swojej najnowszej książce. Od czasu Bitwy Warszawskiej w sierpniu 1920 r. mnóstwo publikacji poświęcono jej dowódcom: Józefowi Piłsudskiemu, Władysławowi Sikorskiemu i wielu innym mężom stanu, którzy przyczynili się do “cudu nad Wisłą”. Wszyscy zapewne słyszeliśmy o Tadeuszu Rozwadowskim, Józefie Hallerze czy Edwardzie Rydzu-Śmigłym i ich ogromnych zasługach dla państwa polskiego. Gdzie jednak podziała się walka i poświęcenie zwykłych ludzi w tamtym okresie? Gdzie się podziały ówczesne kobiety, które także odegrały ogromną rolę i w Bitwie Warszawskiej, i w całej historii naszego narodu?

Iwona Kienzler po raz kolejny pokazuje nam historię, jakiej nie poznamy w szkolnej ławce ani nie przeczytamy w podręczniku. Jest to historia opowiedziana słowami żon, matek, córek, sióstr i przyjaciółek: kobiet, które nie obawiały się narażać swojego zdrowia i życia w imię słusznej sprawy. Sanitariuszki, łączniczki, żołnierki które nie obawiały się stanąć na linii frontu ramię w ramię z mężczyznami i równie odważnie jak oni odpierać bolszewickie ataki. Ich rola nie ograniczała się jedynie do wspierania swoich mężów, braci czy ojców – one razem z nimi tworzyły rzeczywistość, w której chciały żyć.

Książka spodoba się szczególnie miłośnikom historii Polski, jednak jest to świetna lektura uzupełniająca dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o najważniejszych momentach naszych dziejów i ich cichych bohaterkach.

Premiera “Walecznych kobiet roku 1920” zaplanowana jest na 29 lipca 2020. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona.

Kwiaty zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Tagged , ,